صفحه اصلی / آموزش / ۷ نکته که هنگام خرید یک لپ‌تاپ دست دوم – لپ‌تاپ استوک باید به یاد داشته باشید

۷ نکته که هنگام خرید یک لپ‌تاپ دست دوم – لپ‌تاپ استوک باید به یاد داشته باشید

1-بدانید که چه می‌خواهید

بر اساس جدول زیر و با توجه به استفاده‌ای که از یک لپ‌تاپ دارید، می‌توانید از حداقل RAM و CPU لازم باخبر شوید.

 

RAM

(حافظه)

پردازنده

(سرعت)

کاربرد‌های اولیه: ایمیل، گشت و گذار در اینترنت، اشتراک‌گذاری عکس، کاربردهای اولیه‌ی شرکتی، امور مالی شخصی 2 GB 1 GHz
کاربرد‌های متوسط: تمامی مواردی که در بالا گفته شد به علاوه‌ی دانلود و مدیریت موسیقی، نرم افزارهای طراحی اولیه، کاربردهای پیشرفته‌ی شرکتی 4 GB 2 GHz
کاربردهای پیشرفته: تمامی مواردی که در بالا گفته شد به علاوه‌ی ویرایش فیلم، عکس و موسیقی، بازی، میزبانی وب، طراحی سه بعدی 6 GB+ 4 GHz

 

 

2-باتری را بررسی کنید

اگر در نظر دارید از لپ‌تاپتان به صورت غیر متصل به برق استفاده کنید، به دنبال لپ‌تاپی با باتری لیتیومی بگردید، چرا که این نوع باتری‌ها به دور از منبع انرژی ماندگاری بیشتری دارند. اکثر باتری‌ها عمری حدود ۳ سال دارند، پس باتری بیشتر لپ‌تاپ‌های استوک و دست دوم احتمالاً ضعیف می‌باشند. بنابراین تهیه‌ی یک باتری جدید یا اضافه را در نظر بگیرید.

 

3-بازی‌های کامپیوتری

معمولاً یک لپ‌تاپ دست دوم و استوک بهترین انتخاب برای اجرای آخرین بازی‌های کامپیوتری نمی‌باشد، اما شاید برای بازی‌‌های قدیمی‌تر مناسب باشد. اگر به دنبال بازی کردن بازی‌های بروز می‌باشید، بهتر است به سراغ لپ‌تاپ‌های جدید‌تر بروید.

 

4-در هنگام خرید، کامپیوتر را بررسی کنید.

قاب: کیس و شاسی لپ‌تاپ را بررسی کنید. به علائم ضربه به گوشه‌های قاب دقت کنید. ترک‌های کوچک می‌توانند در آینده پیشرفت کنند و سبب از هم گسستگی لپ‌تاپ شوند. به دنبال مشکلات دیگر مانند لولای شل، پیچ و تاب، همترازی درب‌ها و حتی قطعات مفقود مانند پیچ و دیگر چیزها بگردید.

صفحه نمایش: وضعیت صفحه‌ی نمایش را بررسی کنید. لپ‌تاپی را که صفحه‌ی نمایش آن سو سو می‌زند یا روشنایی ناهمگون دارد تهیه نکنید. این ممکن است به معنای اتصالات سستی باشد که قابل تعمیر نیست و نور پس زمینه را معیوب می‌سازد. پیکسل‌های گیر کرده یا سوخته را بررسی کنید، که به صورت لکه‌های سفید روی صفحه حضور می‌یابند. بعضی از این پیکسل‌های گیر کرده قابل تعمیر هستند اما بعضی دیگر سوخته می‌باشند. یک یا دو پیکسل سوخته قابل مشاهده نمی‌باشند، اما بیش از آن باید متخل شدن تصویر می‌گردد. برای بررسی پیکسل‌های گیر کرده می‌توانید از نرم‌افزار رایگان Dead Pixel Buddy 1.1 استفاده کنید. می‌توانید آن را از وب‌سایت www.softpedia.com دانلود کنید، نیازی به نصب ندارد و فضای حافظه‌ی کمی می‌خواهد.

اجزای جانبی: به کیبورد و صفحه‌ی موس دقت شود، چرا که این اجزا بیشترین استفاده را دارند. همچنین درایو CD دستگاه را امتحان کنید.

RAM: سرعت لپ‌تاپ یا کامپیوتر شما را مقدار RAM (یا فضای حافظه) تعیین می‌کند. هنگام خرید به اسلات‌های اضافی RAM توجه کنید، چرا که با وجود آن‌ها می‌توانید در آینده فضای حافظه‌ی خود را بر اساس نیاز خود ارتقا دهید.

 

5-اتصال به اینترنت (wifi) کامپیوتر را بررسی کنید

از فروشنده بخواهید تا با اتصال لپ‌تاپ به اینترنت، امکان اتصال آن را بررسی کند. همچنین به سالم بودن بلوتوث لپ‌تاپ نیز دقت شود.

 

6-اسپیکرها و وب‌کم لپ‌تاپ بررسی شود.

7-از خطرات خرید یک لپ‌تاپ دست دوم از اشخاص آگاه باشید.

خرید از فروشندگان شخصی گرچه می‌تواند گاهی برای خریدار ارزان‌تر تمام شود، اما شامل تضمین سلامتی و گارانتی‌  و خدمات پس از فروش ارائه شده توسط شرکت فروشنده نمی‌شود. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام ویژگی برای شما مهم‌تر می‌باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید